Přeskočit na obsah
Domov » Poradenství

Poradenství

Jak si správně vybrat vhodnou klimatizaci?

Zde se dočtete, na co byste měli klást důraz při výběru klimatizace a jaké jsou základní parametry, které souvisejí s výběrem klimatizací. Hned na úvod je potřeba říci, že se doporučuje konzultace s odborníky. Berte prosím tento „stručný návod“ jako orientační. Nelze postihnout v několika řádcích vše. 

Na začátku při výběru klimatizace, byste si měli položit otázku, co vlastně od klimatizace očekáváte. Jak často ji chcete používat a jaký komfort by Vám měla přinášet? Většina lidí si přeje chlazení, ale víte například i to, že v chladných dnech si můžete klimatizací i přitopit? Současné invertorové klimatizace to umí a mnoho lidí je využívá i jako běžné topení. Dnešní klimatizace jsou zároveň i tepelným čerpadlem vzduch-vzduch. Máte nějaké individuální požadavky na čistotu vzduchu, protože jste alergici? Chcete klimatizaci ovládat i vzdáleně, když jste mimo domov?

Pokud chcete klimatizaci do trvale užívaného interiéru, zaměřte se na trvale propojené klimatizační jednotky takzvané „splity“. Tyto klimatizace jsou složeny z vnitřní jednotky (výparníku) a vnější jednotky (kompresor/výměník). Tyto klimatizace se dále dělí na jednotky monosplitové a multisplitové. Pro klimatizování jedné místnosti se používají monosplitové, které jsou složeny z jedné venkovní a jedné vnitřní jednotky. Multisplitové naopak slouží pro klimatizování více místností s tím, že mají jednu venkovní jednotku a například čtyři vnitřní jednotky pro klimatizování čtyř místností. 

Podle umístění vnitřní jednotky se dělí na nástěnné (nejobvyklejší typ, takřka standardní), kazetové (jsou zabudovány ve stropě v kazetovém podhledu), parapetní (umístění v místě, kde bývají radiátory, používají se často v podkroví kvůli nedostatku svislých stěn), kanálové (skryté je u nich vidět pouze nasávání a vyústění) a podstropní (zavěšeny pod stropem).

Moderní invertorové klimatizace pracují jako tepelná čerpadla princip vzduch – vzduch a umí díky odebírání tepla z interiéru chladit, ale také topit. Jsou určeny pro celoroční provoz s efektem až do venkovních teplot kolem -20°C. Zaručují tak komfort i v běžných zimních měsících. Vytápění na principu tepelného čerpadla vzduch – vzduch je velmi ekonomické a šetří svému majiteli náklady.

Většina námi nabízených nejnovějších typů klimatizací má mnoho doplňkových funkcí. Některé funkce zvyšují komfort uživatele, např.: ztlumení zvuku může vypnout zvukové signály vysílané klimatizací a zhasnout displej tak, aby klimatizace nepůsobila rušivým dojmem. Klimatizace jsou zaměřeny i na kvalitu vzduchu v místnosti. Mají například multifunkční filtr, který se skládá ze tří filtračních kazet s různými vlastnostmi nebo katalytický filtr (odstraňuje formaldehyd a organické látky), filtr s platinovými nanočásticemi (zachycuje alergeny a bakterie), filtr s vitamínem C (obohacuje vzduch o molekuly vitamínu C za účelem zvýšení komfortu uživatelů). Jsou vybaveny i ionizátory, které uvolněním negativních iontů odstraňují zápach, kouř a pyl ze vzduchu. Ionizace je schopna odstranit z proudu vzduchu 99,9% patogenů Klimatizace kombinují filtraci vzduchu a inaktivaci patogenů přenášených vzduchem. Mezi volitelné funkce patří i možnost připojitelnou na Wi-Fi. Následně pak můžete ovládat funkce vzdáleně, a to i za pomocí inteligentních čidel sledujících aktivitu v klimatizovaných interiérech. 

Doporučujeme se informovat individuálně, protože každý model klimatizace nabízí odlišné doplňkové funkce. Ideálně si při výběru doplňkových funkcí nechejte poradit našimi vyškolenými a zkušenými pracovníky.

V okamžiku, kdy bude mít jasno, co vše by měla klimatizace umět, co od ní očekáváte, kde všude by měla být umístěna je potřeba zvolit výkon jednotky. Výkon jednotky musí odpovídat tepelným ztrátám (pro topení) i objemu odváděného tepla (pro chlazení). Při tepelné ztrátě vytápění interiéru např.: 4,5 kW není vhodné používat klimatizaci s nižším výkonem např.: 3,5 kW. Každopádně pokud jde o technické parametry, vždy se obraťte na odborníka. Pro stanovení výkonu chlazení platí stejné doporučení. Pro Vaši rychlou orientaci platí jednoduché, ale velmi hrubé vodítko. V běžných prostorách se standardní výškou stropu do 3 m bez velkých prosklených ploch v půdorysu cca 27 m2 může být použita jednotka o výkonu 2,5 kW. Chladící faktor tzv. SEER a topný faktor SCOP vyjadřují sezonní energetickou účinnost a platí, že čím jsou jejich čísla vyšší, tím je energetická účinnost klimatizace lepší.

Proč topit klimatizací?

Jde klimatizací v zimě topit nebo jen přitápět? Je klimatizace vhodná i jako topení? Jak je topení klimatizací finančně nákladné? Na tyto a možná i další otázky se Vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Nespornou výhodou klimatizací je jejich multifunkčnost. Nejen že zvyšují bezpečí tím, že čistí a filtrují ovzduší v interiéru, dodávají komfort v horkých letních dnech ochlazením, ale v zimě mohou být plnohodnotným topením. Pomocí jednoho zařízení získáte mnoho funkcí a výhod. Navíc topení pomocí klimatizace je velmi ekonomické, účinné a pohodlné. Pořizovací cena takového zdroje vytápění je ve srovnání např. se systémem na kotel mnohonásobně nižší.

Topení klimatizací nevyžaduje tolik vašeho úsilí jako je například u topení pomocí kotlů. Každoroční start vašeho systému vytápění je nejen časově a technicky náročné, ale je s ním spojená i ekonomická zátěž, protože začnete vytápět celý objekt. S klimatizací topíte ihned a pouze tam, kde opravdu potřebujete. Topíte, jak dlouho potřebujete a teplotu si v čase lehce můžete regulovat. Za 15 minut je průměrná místnost vytopena na příjemnou teplotu.

Existuje i srovnání v čase pro získání tepelné pohody:

  • podlahové topení mezi 6 – 12 hodin
  • kotel s radiátory až 30 minut
  • klimatizace začátek tepelné pohody 3 – 5 minut

Klimatizaci a funkci topení můžete zapnout před odchodem do práce, abyste nevstávali do chladna a po odchodu vypnete. Před příchodem domů opět pomocí chytrého telefonu zapnete na dálku z kanceláře. Můžete si okamžitě přitopit v sychravém počasí během celého roku. Díky klimatizaci v místnosti také mnohem rychleji usušíte třeba mokré oblečení.

Většina klimatizací funguje na principu tepelného čerpadla vzduch – vzduch. Při topení klimatizační jednotkou dochází k obrácení distribuce tepla. Je to nejefektivnější, nejekonomičtější, nejekologičtější způsoby topení. Nemusíte štípat dřevo, vozit a chystat uhlí. Zmáčknete tlačítko na dálkovém ovladači a topíte.

Jak výkonnou soupravu pořídit?

Důležitá otázka při výběru klimatizace. 

Výkon klimatizace je důležitý faktor, který je třeba v rámci poptávky specifikovat. Jednoduchý vzorec je zhruba tento:

místnost do 25 – 30 m2 chladící výkon kolem 2,6 kW, 30 – 40m2 cca 3,5 kW.

Nad tyto rozměry je již lépe konzultovat vhodnou volbu výkonu klimatizace s odborníkem. Pokud si ale chcete aspoň přibližně hodnoty nasimulovat, můžete použít kalkulačku pro výpočet výkonu klimatizace od společnosti PRE:

https://www.premereni.cz/cs/dulezite-informace/kalkulacky-energie/vytapeni/vypocet-chladiciho-vykonu-klimatizace/